Nasza oferta

Dostępność zasobów wody w Polsce jest stosunkowo niska – na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m3 wody rocznie, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Dlatego jej gromadzenie staje się dziś koniecznością. Jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać, jest właściwe zagospodarowanie wody deszczowej, tzw. deszczówki.

 

 

Zalety używania wody deszczowej w ogrodzie

Gromadzenie deszczówki ma szereg pozytywnych aspektów, to proste, ekologiczne, a w dodatku ekonomiczne rozwiązanie. Wodą, która spada z nieba (a którą złapiemy), nawodnimy rośliny, napełnimy przydomowe oczko wodne lub sadzawkę.

Najbardziej oczywistą zaletą używania deszczówki do podlewania roślin jest oszczędność pieniędzy. Wynika ona z braku konieczności pobierania wody z domowego kranu. Oprócz możliwości zaoszczędzenia podlewanie deszczówką oferuje jeszcze dwie ważne korzyści. Pierwszą z nich jest fakt, że woda deszczowa doskonale służy roślinom. Dzięki miękkiej strukturze, lekko kwaśnemu odczynowi i zawartości składników mineralnych jest przez nie bardzo dobrze przyswajana. Druga kwestia dotyczy natomiast ekologicznego gospodarowania zasobami wodnymi naszej planety. Zbieranie i wykorzystywanie deszczówki wpływa na to, że ograniczamy zużycie wody.

Metody zbierania i magazynowania deszczówki

Zbieranie deszczówki nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo wody kranowej, ale też nie jest trudne ani nie wymaga inwestowania w drogie instalacje. Chcąc zakupić zbiornik na wodę deszczową, można postawić na naziemną beczkę na opady lub też bardziej zaawansowaną instalację podziemną.

Zbiorniki naziemne to najprostszy sposób na gromadzenie deszczówki. Wybór zbiornika-beczki do gromadzenia wody zależy od powierzchni dachu i średniej ilości opadów na danym terenie. Standardowe rozmiary zbiorników naziemnych oscylują wokół pojemności 250-350 litrów. Dostępne są jednak jeszcze większe pojemniki, w których pomieści się nawet 500 l. Wybierając wielkość zbiornika, weź pod uwagę, że podczas 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 100 m2 można zebrać nawet 70 litrów wody. Zadbaj też o to, aby beczka na deszczówkę była wykonana z dobrych materiałów, które zapewnią jej odporność na wszelkie warunki atmosferyczne. Warto zainwestować w zbiornik z GPR lub polietylenu, a metalowych produktów należy raczej unikać.

Podziemne zbiorniki to świetna propozycja dla właścicieli domków, którzy mogą pozwolić sobie na ulokowanie instalacji pod powierzchnią swojej działki. W przeciwieństwie do pojemników naziemnych te podziemne są znacznie większe. Ich pojemności mogą wynosić od 1500 do nawet 9000 litrów. Zbiorniki podziemne cechują się również nieco bardziej zaawansowaną konstrukcją. Oferowane przez nas zbiorniki do gromadzenia deszczówki wykonane są z laminatu poliestrowo-szklanego tj. włókna szklanego wzmocnionego żywicą poliestrową, co powoduje ich niezwykłą trwałość. Doskonały materiał w połączeniu z opływowym kształtem zapewnia wytrzymałość konstrukcji zbiornika porównywalną ze zbiornikiem żelbetonowym.                                                                             

Do podziemnych instalacji zaliczyć można również tunele i skrzynki rozsączające lub studnie chłonne, które gromadzą i rozprowadzają deszczówkę w gruncie. Zebranie dużej ilości deszczówki pozwoli na stałe zasilenie gospodarstwa nawet w okresie suszy.

P.P.H.U. MARECO, Ulasek 36a, 07-203 Somianka, pow. wyszkowski, tel. +48 507 823 352

Ulasek 36a, 07-203 Somianka, pow. wyszkowski